Zde si přečtete aktuální inzeráty

Všeobecné informace

Policejní zprávy

Kultura

Cestování

Sport

Vaše názory
Kopírování, tisk, reklama Cheb

I když ztratíte soběstačnost, můžete dál ŽÍT DOMA. Pomůže pečovatelská služba

Chebáček: Obrázek k článku "I když ztratíte soběstačnost, můžete dál ŽÍT DOMA. Pomůže pečovatelská služba"

Doma nabízí podporu i lidem vysoce závislým na pomoci druhých. Pečovatelská služba města Cheb pomáhá seniorům, ale i rodinám s dětmi nebo mladým lidem, např. po úrazu, zachovat si v maximální možné míře způsob života, na který byli zvyklí, důstojnost, soukromí, rodinné a společenské vazby.

Když padala na rovině, smáli se jí, že je nešika, jenomže ona za to nemohla. Roztroušenou sklerózu Elišce diagnostikovali ve věku, kdy si mladí lidé větší zdravotní komplikace nepřipouští. Za čas se neobešla bez berlí, dnes bez vozíku. Ve svých pětačtyřiceti letech těžko ovládá i ruce. Bez toho, aby jí pečovatelská služba ráno pomohla z postele a večer zase zpátky, s hygienou aj., se už neobejde. Může ale dál ŽÍT DOMA, což je pro ni důležité. „Snažím se co nejvíc si udělat sama, přes den funguji celkem samostatně, uklidím si, trvá mi to déle, ale zvládnu třeba i vytřít podlahu. Jednou možná budu muset do nějakého ústavu, ale doma chci zůstat, co nejdéle to půjde. Je to moje království, mám tu kočičky, svůj klid a hodné sousedy, kteří mi také pomáhají,“ líčí s úsměvem.
Pečovatelská služba města Cheb poskytuje své služby v domácnostech uživatelů ve městě i okolních obcích za běžného i nouzového stavu. Jejím cílem je pomáhat s tím, co klienti sami nezvládnou, a zároveň je podporovat v co nejdelším zachování zbývajících schopností. Kvůli péči ve večerních hodinách již před časem prodloužila provozní dobu až do 19 hodin, po domluvě je možná ale i pozdější podpora.
„Někteří lidé potřebují i večer pomoct s přípravou jídla, hygienou, případně převlečením nebo uložením. Chceme, aby tito lidé, kterým třeba nemůže pomoci rodina či blízcí, se nemuseli zbytečně předčasně stěhovat do pobytového zařízení, jako je domov pro seniory,“ uvádí Petra Tomková, vedoucí pečovatelské služby a zároveň ředitelka Správy zdravotních a sociálních služeb Cheb.
Panu Václavovi, který je po autonehodě roky upoutaný na lůžko, pečovatelky pomáhají doma s hygienou. „Manželka pana doktora, která se o něj stará, ještě na malý úvazek i pracuje. V tom čase k němu docházíme my, abychom ho na lůžku umyli ve speciální vaně,“ popisuje pečovatelka Radka.
Kapacitu pečovatelská služba uvádí na svém webu, stejně jako možnosti bezbariérového střediska osobní hygieny. Aby měly pečovatelky více času na poskytování odborné péče, ještě před pandemií koronaviru postupně omezily poskytování dnes běžně dostupných služeb, jako např. dovážku stravy, nebo velký úklid. Zájemcům předávají kontakty na konkrétní firmy, nebo živnostníky, i třeba na soukromou pedikérku, která objíždí domácnosti. „Obědy nadále vozíme do okolních obcí, kde dosud neexistuje alternativa. Stejné je to s nákupy - i ve městě je před vyhlášením nouzového stavu obstarávaly pečovatelky,“ vysvětluje Petra Tomková s tím, že díky dotaci z kraje a města si pořídili další automobil, který to usnadňuje.
O uživatele vyžadující náročnější péči se starají i mnohé další pečovatelské služby v Karlovarském kraji. V rámci projektů Institutu sociální práce, z.s., v oficiálním partnerství s krajem, podporujících vizi ŽÍT DOMA, pracují na svém rozvoji a pravidelně se vzdělávají v péči dle jednotlivých diagnóz. Klientům dokáží být oporou i v závěru jejich života, starají se o lidi s chronickým nebo duševním onemocněním, zdravotním či mentálním postižením, nevidomé, seniory trpící např. demencí, krátkodobě i o lidi třeba po operacích.

Pečovatelské služby a obce zapojené do projektů Institutu sociální práce, z.s., realizovaných v oficiálním partnerství s Karlovarským krajem:
Pečovatelská služba Toužim; DPS Žlutice; agentura domácí péče Ladara; Pečovatelská služba města Habartov, Pečovatelská služba v Teplé; Domov pro seniory a dům s pečovatelskou službou Mariánské Lázně; Pomoc v nouzi; Pečovatelská služba města Rotava; Správa zdravotních a sociálních služeb Cheb; Městské zařízení sociálních služeb Karlovy Vary; Loket; Kraslice; Sokolov; Kynšperk nad Ohří; Pečovatelská služba Horní Slavkov; Ostrov; Bečov nad Teplou; Domácí péče Karlovy Vary.

Institut sociální práce, z.s., vznikl z iniciativy odborníků v oblasti sociálních služeb, kteří mají společný cíl: umožnit lidem co nejdéle ŽÍT DOMA. A to i ve chvíli, kdy se stanou závislí na intenzivní pomoci druhých. Institut mění fungování pečovatelských služeb ‒ už nezajišťují především rozvoz obědů a úklidy seniorům (služby, ve kterých suplují běžně dostupné komerční firmy), ale věnují se odborné péči, ve které jsou nenahraditelné. Umožňují ŽÍT DOMA všem potřebným bez rozdílu věku, i osobám, jejichž nesoběstačnost odpovídá III. a IV. stupni přiznaného příspěvku na péči. Dříve byli tito lidé klienty pobytových zařízení, např. domovů pro seniory, nebo léčeben dlouhodobě nemocných.
Institut sociální práce je akreditován:
¬ Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR jako akreditovaná vzdělávací instituce podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
¬ Ministerstvem vnitra ČR jako vzdělávací instituce podle zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků.

Publikováno: 9. června 2020


Více z kategorie Zdraví

Repliki zegarków zegarki repliki podróbki zegarków